MODEL

Test - Volvo XC90

 


Dzięki uprzejmości autoryzowanego dealera Volvo firmy EURO-KAS Sp. z o.o. z/s w Katowicach przy ul. 73 Pułku Piechoty 1 udostępniono nam do weekendowej jazdy testowej pojazd m-ki Volvo model XC 90 (CM7146) D5 AWD z 2009r..

Oto testowany pojazd:

Test dotyczył jazdy „w mieście” oraz „na trasie” z uwagi na fakt, iż testowany pojazd był z ekspozycji. Pomimo tego można było w szybko odnaleźć zalety i wady tego modelu.

Podstawowe dane techniczne:
 

Wymiary
Długość: 4807mm
Wysokość: 1784mm
Szerokość: 1898mm
Szerokość z lusterkami: 2112mm
Masa własna: 2080kg

 

Silnik:
Pojemność: 2400cm3
Moc: 185 KM
Skrzynia biegów: automat

D5 to 5-cio cylindrowy silnik diesla z turbodoładowaniem, stosunkowo oszczędny w odniesieniu do masy pojazdu, posiada moment obrotowy w granicach 400Nm, co daje mu dobrą elastyczność.

Servotronic: aktywne wspomaganie kierownicy.

AWD
Zaawansowany system napędu na wszystkie koła Haldex® AWD z układem Instant Traction™ za pomocą elektronicznej jednostki sterującej na bieżąco monitoruje prędkość obrotową kół, położenie przepustnicy, moment obrotowy przekazywany na koła przez silnik, prędkość obrotową silnika oraz układ hamulcowy. Dzięki temu rozwiązaniu moment napędowy zawsze jest kierowany do kół o najlepszej przyczepności. Jeżeli koło utraci przyczepność, zmniejszany jest moment obrotowy przekazywany na to koło, a powstała w ten sposób nadwyżka momentu przekazywana jest do kół o lepszej przyczepności.

System Audio:
Testowany przez nas pojazd posiadał zestaw High Performance, który składa się z 8 głośników mających zapewnić wysoką jakość dźwięku. W skład zestawu wchodzi wzmacniacz 4x40W, tuner radiowy (RDS) oraz odtwarzacz płyt CD, który odczytuje również pliki w formacie mp3. Dodatkowe gniazda USB i AUX zapewniają możliwość podłączenia zewnętrznego źródła muzyki.

Testowany model posiadał sterowanie w kierownicy oraz z tylnych kanap.

Spalanie:
Spalanie katalogowe 9,0l./100km
Średnie spalanie na dystansie ok. 500km wyniosło 9,2l./100km (aglomeracja Śląska, autostrada A4) miasto: 60-80km/h, trasa: 120-140km/h
Chwilowe spalanie przy prędkość 120km wyniosło ok. 7-8l./100km
Chwilowe spalanie przy prędkość 140km wyniosło ok. 10-11l./100km

Zalety:

 • ergonomia (wygodne sterowanie)
 • wysoka jakość materiałów
 • bardzo dobrze trzyma się drogi
 • duży i przestronny bagażnik
 • tylna kanapa składa się z 3 osobnych foteli
 • ciche wnętrze
 • b.dobra klimatyzacja
 • bogate dodatkowe wyposażenie


Wady:

 • testowany silnik D5 jest ekonomiczny, jednak warto pokusić się o V8,
 • koło zapasowe montowane pod bagażnikiem
 • duże gabaryty utrudniają manewrowanie w mieście


Ciekawostki:
Elektrycznie składane lusterka to już standard, jednak testowany pojazd posiadał tzw. oświetlenie asekuracyjne uruchamiane z pilota. Po zmroku jest to wyjątkowo praktyczne rozwiązane.

Podsumowanie:
Volvo XC90 to ciekawa propozycja dla użytkowników Jeep Grand Cherokee, to auto o podobnych gabarytach, o podobnym wyposażenia, w stosunku do masy o imponująco niskim spalaniu.

 

opracował:goliacik [ @ ] / fotos: goliacik © 2010 All rights reserved /

 

JEEPnieci SQUAD - Copyrights
 • google