MODEL

Jeep - Grand Cherokee (1999-2004)

 

Wymiana oleju i filtrów w skrzyni (45RFE / 545RFE)

 

Zaczynamy od zdobycia dużej miski na zużyty olej i ustawieniu jej pod skrzynią. Miejsce złączenia misy oleju i skrzyni proponuje wyczyścić i przedmuchać sprężonym powietrzem. Za pomocą klucza 8 luzujemy wszystkie śruby tak aby olej zaczął się sączyć. Trzeba luzować wszystkie śruby równomiernie, żeby nie odgięła się krawędź misy.

UWAGA: Istotnym jest by robić to precyzyjnie tak by ciężar oleju nie zawisł na jednej stronie, co może spowodować pogięcie misy.

Po odkręceniu śrubek demontujemy misę.

Po zdjęciu misy będzie jeszcze pewien czas kapało więc możemy zając się czyszczeniem pozostałości po uszczelce z misy. W prawym przednim rogu misy jest magnes który też trzeba wyczyścić, wyłapuje on wszystkie opiłki metalu

Jeżeli misa jest gotowa do montażu a olej już mniej kapie zabieramy się za wymianę filtrów.

Kolejność jest dowolna. Zacznijmy od wykręcenia tego okrągłego. Przed przykręceniem nowego należy zwilżyć uszczelkę, przykręcić uważając przy tym bardzo gdyż jego gwint jest z plastiku i ciężko go załapać. Co do siły z jaką go dokręcamy to nie wiem trzeba to robić z wyczuciem. Do zdemontowania drugiego filtra potrzebny będzie torx t25. Po odkręceniu śrubki mocującej delikatnie wyciągamy filtr.
W miejscu gdzie wchodzi plastikowa rurka z filtra znajduje się uszczelka metalowo-gumowa, należy ją zdemontować lekko poważając cieniutkim wkrętakiem płaskim, a następnie wcisnąć nową. Ta kolejność musi być zachowana. Nie dopuszczalny jest montaż filtra razem z uszczelka ponieważ grozi to uszkodzeniem skrzyni. Jeżeli uszczelka jest na swoim miejscu wsuwamy filtr na miejsce i dokręcamy śrubkę mocującą. Pozostało tylko odtłuścić obie powierzchnie styku z uszczelką i montaż misy. W moim przypadku do uszczelnienia połączenia użyłem uszczelki i specjalnego silikonu k firmy kro. Po złożeniu i dociągnięciu śrub należy odczekać aby silikon związał po czym zalewamy olej przez miarkę. Do mojego Grand kronee 4,7 V8 weszło k. 7 litrów oleju ATF +4.

 

opracował: Przemek_ser

 

JEEPnieci SQUAD - Copyrights
  • google