MODEL

Jeep - Grand Cherokee (1999-2004)

 

Wymiana / demontaż cewki (4.7 V8)

 

przyczyny: m.in. błąd na cylindrach 301-308
narzędzia:
śrubokręt, klucz 10 
czas:
10-15 minut

 

Na początku zaczynamy od demontażu rezonatora połączonego z filtrem powietrza (identycznie jak przy czyszczeniu przepustnicy – 3 zaciski).

Po zdjęciu rezonatora  mamy już dostęp do cewek które umieszczone są w cylindrach następująco:

[ 8 ]   [ 7 ]
[ 6 ]   [ 5 ]
[ 4 ]   [ 3 ]

[ 2 ]  
[ 1 ]

Kolejność pracy cylindrów: 1-8-4-3-6-5-7-2

Cewki przymocowanesą nakrętkami o wymiarze 10. Pamiętajmy aby przy demontażu cewki pamiętać o jej odłączeniu od instalacji elektrycznej (plastikowy zacisk)

Po wyjęciu cewki możemy ją przeczyścić break-cleanerem lub innym tego typu płynem odtłuszczającym. Naniesione zanieczyszczenia mogą powodować przebicie, co powoduje wskazanie błędu.

W przypadku kiedy chcemy wyeliminować usterkę cewki należy przełożyć ją z cylindra w który wskazuje błąd, do cylindra który jest bez błędu. Analogicznie nie mając doświadczenia ze świecami możemy z nimi postąpić tak samo.

Posiadacze LPG:
W przypadku pewności, że świeca i cewka w danym cylindrze jest sprawna wysoce prawdopodobnym jest usterka wtrysku LPG. Należy udać się do gazownika posiadającego odpowiednie oprogramowanie celem potwierdzenia tej usterki.

 

W przypadku usterki wtrysków LPG istotnym jest czy nasza instalacja posiada pojedyńcze wtryski, czy tez są dwie listwy po 4 wtryski na każdej listwie. Wymiana pojedyńczego wtrysku wraz z regulacją obrotów to koszt ok. 100zł natomiast wymiana listwy to koszt ponad ok. 600zł

 

 


opracował: goliacik

 

JEEPnieci SQUAD - Copyrights
  • google