MODEL

Jeep - Grand Cherokee (1999-2004)

 

Czyszczenie przepustnicy w silniku V8

 

przyczyny: m.in. błąd P0121 (awaria czujnika położenia przepustnicy)
konieczny: zestaw kluczy (w tym Torxy), płyn do czyszczenia hamulców
czas: ok 1-2 godziny (w zależności od zaawansowania czyszczącego)

Oto nasz silnik i miejsce umieszczenia przepustnicy

tak z kolei prezentuje się już wymontowana przepustnica

po otwarciu pokrywy silnika naszym oczom od razu rzuca się układ doprowadzania powietrza do przepustnicy. Jest to umieszczona po środku czarna "skrzynka" zwana rezonatorem wraz z elementami doprowadzającymi powietrze z filtra powietrza.

   

aby dostać się do przepustnicy najpierw trzeba poluzować 3 tzw. cybanty mocujące dopływ i odpływ powietrza do/z rezonatora

następnie po poluzowaniu cybantów trzeba okręcić śrubę. Z rysunku wynika, że po obu stronach od spodu rezonator przymocowany jest dwoma skoblami (na rys. bolts) ale w moim wypadku była jeszcze śruba  po prawej stronie, zaś po lewej był jedynie identyczny jak z  prawej metalowy "skobel"  - należy je delikatnie wyjąć. Po wykonaniu w/wym. czynności można przystąpić do demontażu dopływu powietrza do przepustnicy  (delikatne ruchy tył-przód wraz z podciąganiem do góry). Następnie naszym oczom ukazuje się już przepustnica.

przepustnica przymocowana jest 3 śrubami, gdzie po ich odkręceniu możemy przystąpić
do jej czyszczenia.
UWAGA:
W tym miejscu należy pamiętać aby przed odkręceniem przepustnicy odłączyć z lewej strony linki (dwie) a z prawej połączenia elektryczne z czujnikiem położenia  przepustnicy oraz silnikiem krokowym doprowadzającym powietrze.

Po demontaży przepustnicy należy również odkręcić I przeczyścić silnik krokowy:

Czyszczenie przepustnicy zrobić najlepiej w jakimś metalowym naczyniu (miska, garnek)
można również w plastikowej misce pod warunkiem, że środek którym będziemy czyścić nie jest bardzo żrący. W moim przypadku do czyszczenia przepustnicy użyto break-cleaner`a (płynu do czyszczenia hamulców). Płyn do czyszczenia hamulców po pierwsze szybciej odparowuje a przy tym dokładniej czyści. Do czyszczenia moża użyć miedzianej (jedynie miedzianą) szczotki drucianej do usunięcia nadmiaru tzw. nagaru.

 

W tym miejscu należą się podziękowania dla Płaskiego za użyczenie warsztatu!!!

 


opracował: goliacik


 

JEEPnieci SQUAD - Copyrights
  • google