MODEL

Jeep - Grand Cherokee (2005-2010)

 

WK - Wymiana tylnych głośników (Boston Acoustics).

Poniżej zamieszczam krótki opis zamiany głośników w tylnych dzwiach. Jest juz krotki opis na WKjeeps ale mam kilka uwag i komentarzy które napewno ułatwią życie.

Tylny lewy glośnik mi padł, także kupiłem sobie Kenwood KFC-1693PS. Rozmiar OEM 6.5".

Głośniki Boston Acoustics są średniej jakości "z papieru" także zamiana jest warta!

Co jest potrzebne:
- nowe głośniki
- wiertarka
- taśma izolacyjna na kable
- śrubokręt gwiazdkowy
- nożyczki/nóź

1. Wykręcamy 2 sruby w tylnych dzwiach które trzymają plastik.

2. Ciągniemy za dolny schowek aż plastikowe źółte spinki wyjdą a plastik sie odczepi od dzwi. Spinki powinny przetrwać kilka demontaży drzwi. UWAGA: Spinka która trzyma górny plastikowy trójkąt nie wychodzi z plastikiem tylko zostaje. Najlatwiej ją wyjąc szczypcami lub dwoma płaskimi śrubokrętami.
3. Odłączamy pałąk od klamki drzwi. Złącze z elektryką również można odłączyć ale tak naprawde nie trzeba. Ja zostawiłem całą pokrywe plastikową złączoną z elektrykę i tylko odłączyłem klamkę. Żeby klamkę odłączyć trzeba pociągnąć na zewnątrz plastikową zaczepkę. WKjeeps mówi żeby odłączyc akumulator, ale jeśli nie wyjmuje się elektryki to nie trzeba. Ja nie odłączalem i nie było najmniejszego problemu4. Wykręcamy głośnik, 3 śrubki szybko sie odkręca a następnie wyjmujemy go.5. Przecinamy 2 kabelki (+) i (-) jak najbliżej od złącza białego przy głośniku.


6. Odcinamy plastik na obu kabelkach około 5-7cm od góry żeby złączyć je z kablami od nowego głośnika.

7. Przygotowujemy złącze do  nowego głośnika.

8. Podłączamy nowe złącze do kabli w drzwiach. Większe złącze w głośniku jest + a mniejsze jest -.

Kable w prawych tylnych drzwiach są następujące: ciemno zielony/szary + jasno zielony to jest -. Natomiast w lewych drzwiach są odwrotne: ciemno zielony/szary - jasno zielony/szary +.

Podłączamy kable. Proponuje zrobić mały warkocz z przewodów/kabli i sprawdzić najpierw czy głośnik działa poprawnie zanim podłączymy na stałe.

W przypadku kiedy podłączenie nie działa sprawdzamy czy dobrze zlaczylismy + do + i - do - a nie odwrotnie.

7. Łączymy kable na stałe. Ja używam taśmy elektrycznej bo łatwo się ją zdejmuje w razie konieczności.


8. Wkładając głośniki orientujemy się, że OEM głośniki Boston Acoustics mają niepraktyczną konstrukcje dziurek gdyż są one daleko oddalone od samego głośnika i inne głośniki nie dosięgną do oryginalnych otworów. To jednak mały problem. Wkładamy nowy głośnik i odmierzamy gdzie wywiercić nowe otwory. Materiał w drzwiach bardzo łatwo sie da wiercić i nie stwarza to najmniejszego problemu. UWAGA: Niektóre głośniki mają po 4 jednakowe miejsca na wkręcanie śrub, wystarczy wtedy jedynie  przykręcić głośnik w 3 punktach a nie w 4. Otwór od głośnika OEM też jest odrobine większy niż na normalny głośnik 6.5" także 4 dziura wogóle może nie dosięgać do materiału drzwi.

Po pomiarach na nowe otwory  wyjmujemy głośnik i wiercimy.


Nowy oraz stary otwór:

9. Wkręcamy głośnik i sprawdzamy czy wszystko "gra":

10. Wkładamy z powrotem plastikową pokrywę drzwi. Najpierw wkładamy pałąk do drzwi a potem elektrykę jak ja odłączyliśmy. Najłatwiej jest założyć drzwi zaczynając od góry. Upewniamy sie, że zamek na górze przeszedł przez otwór oraz że plastik dolega do szyby. Po tym reszta spinek dookola drzwi powinna wejść łatwo.
Uwaga
tylko na górny trójkąt.

11. Wkręcamy z powrotem 2 śrubki

Tak prezentują suę oryginalne tylne głośniki Boston Acoustics:


Montaż pierwszego głośnik zajął około 45 minut, natomiast drugi już około 30 minut. Największym kłopotem jest 1 "głupia" spinka w drzwiach, która nie chce łatwo wyjść i trzeba z nią troche "powalczyć" żeby wyjąć.

 

 

opracował: Piotr Rolek / PA86 - PolishAir42@wideopenwest.com

 

JEEPnieci SQUAD - Copyrights
  • google